Jucarii recomandate ... de la parinte la parinte, pentru bucuria copiilor

Joaca-te istet! Citeste recomandarea zilei: Baldachinul pentru copii, un accesoriu de povestecarturesti.ro


Jocuri educative pentru clasa pregatitoare

Una din cerintele de pe lista de rechizite la clasa pregatitoare a fost anul acesta (cel putin la scoala noastra) un joc educativ.
Dar ce joc educativ este potrivit pentru clasa pregatitoare? – am auzit multi parinti intrebandu-se.
Din pacate, raspunsurile primite de la scoala sunt de genul „– Sunt multe jocuri educative pe la librarii si magazinele de jucarii”.
La astfel de raspunsuri, am vazut multi parinti, care plini de bunavointa, insa fara indrumarea necesara, au cumparat jocuri cu zaruri de genul Piticot sau Sus/jos, jocuri cu putine elemente educative pentru copii de 6 ani.

Scriem acest articol pentru acei parinti si invatatori care sunt in cautare de jocuri educative autentice, si nu doar cu numele.

Iata mai jos o selectie a unor titluri cu putina publicitate pe piata de la noi, insa incercate de noi si extrem de atractive pentru un pusti de 6 ani – 7 ani.

Jocuri educative matematice

Jocul Conezilla – joc educativ, de memorie, strategie si numeratie recomandat de la 6 ani. Copiii trebuie sa completeze un cornet de inghetata utilizand cupe numerotate in ordine crescatoare. Jocul este si un foarte distractiv joc de familie. Conezilla este astfel gandit incat se poate adapta ca nivel in functie de cunostintele copiilor – de ex. se poate juca cu numere pana la 31 sau pana la 50.

Jocul Rallyejoc educativ de la Djeco de calcul pentru copii cu masinute care trebuie sa parcurga un numar de kilometri. Copiii trebuie sa gaseasca combinatii de numere (de la 1 la 9) care sa ii conduca, prin adunarea sau scaderea acestor numere, la numarul de kilometri indicati de zar.

joc educativ clasa pregatitoare adunare si scadere

carti de joc copii 6 ani

Jocuri educative de comunicare in limba romana

Jocul A fost odata ca niciodata – joc de imaginatie si memorie in care copiii compun povesti folosindu-se de imaginile de pe cartile de joc. Povestile create impreuna de copii in acest fel trebuie repetate de toti jucatorii, adaugand de fiecare data un element nou povestii, corespunzator unei noi carti de joc trase de un copil.

joc de imaginatie clasa pregatitoare

Tot pentru copiii de la clasa pregatitoare, exista cateva jocuri care noi le-am asocia cu peisajul materiei Dezvoltare personala.

Este vorba de jocul Gaseste-ti un prieten – un joc educativ de memorie, logica dar care ii ajuta pe copii sa-si inteleaga sentimentele si emotiile.

joc cu carti clasa pregatitoare

Si jocul Drago-TUKU – joc educativ de cooperare in care copiii invata puterea lucrului in echipa. Un mod ludic de a-i invata pe copii ce este un colectiv, o echipa si cum functioneaza ea.

In plus, noi am incadra in categoria jocurilor educative, chiar si pentru clasa pregatitoare, orice joc de logica adaptat acestei varste.
Aceste jocuri sunt o modalitate de a tine antrenata mintea unui copil care deja stie sa scrie si sa citeasca si pentru care materia de la clasa pregatitoare poate deveni la un moment dat motiv de plictiseala. Jocurile de logica le ofera copiilor posibilitatea sa se distreze si sa isi antreneze inteligenta, atentia, memoria si rabdarea intr-un mod ingenios.
Colectia celor de la Abrakadabra.ro va este foarte bine realizata, jocurile sunt explicate pe indelete astfel incat sa faceti o alegere potrivita pentru copilul dvs.

Publicat de in jocuri, jucarii pe 17 septembrie 2014 | 3.293 vizualizari